Gerard Simon
Kathy JB
Jens Eva
Dan Mats

             Tanh Hoa

Žáci mistra Quanga
popisují svoje zkušenosti
se studiem

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
Thanh Hoa, Vietnam, učitelka Mezinárodní školy OSN v Hanoji
Kungfu není mojí první zkušeností s bojovým uměním. Na střední škole jsem začala trénovat taekwondo. Ne proto, že bych byla velkým fanouškem taekwonda, ale proto, abych mohla zastrašit případné násilníky, jak mi řekl můj tatínek, když se poprvé z malého města přestěhoval do Hanoje.

 Po pěti letech a po všech těch silných úderech a vysokých kopech jsem konečně dosáhla na černý pásek. Doma ho schovávám na čestném místě jako památku na můj životní úspěch.

 Poslední léta na univerzitě byly hodně rušné. Na bojová umění nebyl čas. Říkala jsem si: “Dosáhla jsem to, co jsem chtěla, tak proč něco víc?”  Rozloučila jsem se se všemi těmi léty pocení a tréninku jako “správný” kluk. Oblékla jsem na sebe tradiční ženský vietnamský oděv “ao dai” se vší jeho pokorností a tradičními hodnotami.

 Následujících deset let jsem věnovala čas pouze práci a rodině. Někdy, když jsem procházela kolem sportovních center, kde se děti učily vysoké výkopy, se mě trochu zmocnily melancholické pocity, ale říkala jsem si: “Inu, staré časy, chybí mi to.” Někdy jsem byla v pokušení zajít opět na taekwondo, ale už jsem si sama sebe neuměla dobře představit, jak skáču do výšky a dělám vysoké výkopy. Už ne v mém věku.

 Mistra Quanga jsem potkala úplně náhodou, nebo možná magickým zásahem našeho osudu “bojových umění”. Řekl: “Přijď v létě začít trénovat, když budeš mít čas.” “Já?”, říkala jsem si a s určitými pochybnostmi jsem šla na mistrovu hodinu, abych si později splnila svůj celoživotní sen.

Mistr Quang mi neříkal, abych dávala do svých úderů a kopů veškerou svou sílu, což by pro mě v mém věku bylo již obtížnější.  Místo toho mi vysvětlil, odkud se moje síla bere, kde se nacházejí energetické body v těle a jak můžu s využitím těchto bodů vyvinout ohromnou sílu. Co mě nejvíce ohromilo, bylo to, jak jsem mohla začít vytvářet vnitřní sílu místo té vnější jako dříve a také jsem se naučila, jak správně dýchat a tak uvádět v rovnováhu své vnitřní orgány. Trik spočívá v tom, že musíte plně harmonizovat všechny části svého těla, abyste získali tu největší sílu, jakou je vaše tělo schopno vyvinout. Moje tělo a pohyby byly zpočátku velmi napjaté. Mistr Quang mě naučil, jak relaxovat a přitom stále získávat tu největší sílu.

 Měla jsem štěstí, že jsem se mohla věnovat jak Kungfu, tak Taichi. Mistr Quang vytvořil něco tak jedinečného, co předává svým žákům, a co by se dalo nazvat “Quangkungfu”. V jeho učení naleznete tradiční Shaolin Kungfu, které vzniklo v Číně před tisíci lety, v kombinaci s mistrovou třicetiletou zkušeností cvičení a výuky. Mistr Quang mi jednou řekl: “Všechno vstřebávej a vytvoř si z toho svoje vlastní Kungfu, založené na tom, co jsem tě naučil”. Netrénovala jsem pasivně, ale snažila jsem se nalézt cestu, jak se zlepšovat. Je možno na to nahlížet jako na inteligentní bojové umění, kdy jak učitel, tak student, jsou plně zapojeni do procesu dosažení něčeho.

 Můj obdiv a inspirace Kungfu a Taichi ve mne rostou po každé hodině. Cítím se zamilována po každé hodině. Jak moje fyzické, tak i psychické zdraví se výrazně zlepšilo. Kungfu a Taichi mne změnilo k lepšímu v mnohých ohledech. Nejenom, že jsem nebyla nachlazená a neměla chřipku od té doby, co jsem začala trénovat s mistrem Quangem, ale také jsem se stala více sebevědomou, klidnou a silnou.

 Roste ve mně něco nového. Nevím přesně od kdy, ale Kungfu a Taichi se stalo terapií pro mé dělo a duši.

nahoru