Gerard Simon
Kathy JB
Jens Eva
Dan Mats

             Thanh Hoa

 

Žáci mistra Quanga
popisují svoje zkušenosti
se studiem

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jens, Dánsko, 39 let

Na „Quanga Kung Fu“ jsem poprvé narazil v průvodci „Hanoi Guide“ a napadlo mě, že by mohlo být zajímavé vyzkoušet bojové umění v zemi, ve které má tradici, než v Dánsku.

Když jsem slyšel, že Quang trénuje Kung Fu už skoro 30 let, představil jsem si poněkud staršího vietnamského mistra, který učí v typické tělocvičně minimálně 10 lidí najednou, a dává povely ve vietnamštině ve vojenském stylu. K mému překvapení, Quang je přibližně mého věku, hodiny byly individuální, často „jeden na jednoho“, ve studiu na zastřešené terase jeho domu, v příjemné atmosféře vzájemného respektu a nakonec jeho angličtina byla minimálně tak dobrá jako ta moje.

Jako začátečník v bojovém umění se člověk nemusí obávat, že by to nezvládl – Quang Vás učí podle Vašeho vlastního tempa a je jen na Vás, zda se rozhodnete, že chcete cvičit každý den nebo jen jednou týdně. Respektuje, že provedení Vašich technik se může lišit od toho jeho, pokud máte základy správně. Ale vždy Vám pomůže zlepšit to, co právě děláte.

S postupem času začínáte objevovat další vrstvy Pham Vu Quanga a jeho Kung Fu. Nikdy se při hodině nenudíte, protože se vždy naučíte něco nového nebo něco starého, ale v nové podobě. Nenaučíte se jen jak, ale také proč. Je také zajímavé poslouchat, když mistr začne vyprávět o své minulosti.

Když trénuji v jeho domě, připadám si jako host v jeho rodině. Občas přivedu i své děti, aby na mě čekaly, zatímco trénuji, což je pro jeho rodinu naprosto přirozené.

Quang a jeho Kung Fu jsou určitě na vrcholu seznamu toho, co budu postrádat, až opustím Vietnam. Ten pocit toho, že se člověk stal alespoň malou součástí tradice, která za několik málo generací může úplně vymizet, je vskutku mimořádný.

 
 
nahoru