Filozofie výuky mistra
Pham Vu Quanga

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Příběh a filozofie mistra Pham Vu Quanga odráží neklidnou historii jeho země. Vietnam, který se nachází na křižovatce mnoha kultur a civilizací, se vždy v průběhu své historie spoléhal na bojové umění, aby ochránil svou kulturní a politickou nezávislost. Z tohoto důvodu Vietnamci již po staletí praktikují bojová umění. Nicméně původní vietnamská bojová umění byla ovlivněna 1000 let trvající čínskou kolonizací. Během tohoto období byl vietnamský jazyk, kultura a také bojové umění silně ovlivněno jak buddhistickou, tak i taoistickou tradicí. Je to tedy buddhistický Shaolinský klášter v Číně, kde se nacházejí kořeny bojového umění, které praktikuje a vyučuje mistr Quang. Mistr Quang ve svém bojovém umění reflektuje vietnamskou schopnost přizpůsobit se a přijmout to nejlepší z ostatních kultur a následně vytvořit něco, co je jedinečně vietnamské a naprosto nezávislé.

Quang začal studovat Kung Fu v roce 1976, když mu bylo 6 let. Bylo to v době, kdy stát kontroloval všechny aspekty vietnamské společnosti. S výjimkou Tai Chi bylo studium veškerých bojových umění omezeno pouze na vybrané členy armády a policie. Avšak navzdory riziku zatčení a potrestání několik málo oddaných učitelů a studentů pokračovalo ve studiu umění Shaolin Kung Fu. Quang vypráví o tom, jak se s ostatními studenty museli střídat a hlídat venku přede dveřmi. Na předem domluvený signál se studenti vypařili a policie poté našla jen jejich mistra, jak poklidně popíjí čas a kouří dýmku. Quangův první učitel v něm objevil velký talent a představil ho ostatním uznávaným mistrům v Hanoji. Všichni čtyři mistři předávali Quangovi svoje umění a techniky Kung Fu tradiční školy Shaolin.

V 80. letech začala vietnamská vláda pomalu uvolňovat kontrolu nad společností a v roce 1984 již mohli Vietnamci opět svobodně praktikovat bojová umění. Důsledkem tohoto uvolnění byla ale společnost, ve které se začala rázem šířit kriminalita. Hanoj v 80. a 90. letech byla místem, kde organizovaný zločin soupeřil o prvenství s policií, násilí bylo na každodenním pořádku a lidé byli na ulicích přepadáváni kvůli několika málo dolarům. Bylo to právě v této době, kdy se sedmnáctiletý Quang stal nejmladším mistrem Vietnamu. V roce 1987 byl již Quang nejznámějším mistrem Kung Fu v Hanoji a často učil více než 200 studentů v jedné hodině.

V roce 1989 byl Quang povolán do armády, kde sloužil jako trenér Kung Fu pro speciální jednotku. V rámci akce „Čistíme Hanoj od kriminálních živlů“ sloužil pro Ministerstvo vnitra jako speciální policejní agent. V roce 1991 skončila jeho služba v armádě a mistr Quang znovu začal učit Kung Fu. Jeho studenti vyhráli mnoho národních i mezinárodních šampionátů. Jeden z jeho nejlepších studentů, pan Dao Viet Lap, se v roce 1997 na světovém šampionátu Sanshou stal mistrem světa. Dnes mistr Dao Viet Lap trénuje Vietnamský národní wushu team. V roce 1995 zorganizoval mistr Quang první hodinu pro zahraniční studenty. Výuce zahraničních klientů z různých částí světa se od té doby věnuje dodnes.

Quangovu školu charakterizuje jedinečná kombinace teorie a praktického výcviku umění a bojových prvků. Mistr Quang ovládá formy, jejichž krása vyjadřuje umění a filozofii stylu Shaolin Kung Fu, stejně tak jako jednoduché, vysoce efektivní techniky pro zápas a sebeobranu, které reflektují léta zkušeností a tvrdého tréninku. Přesto, zeptáte-li se Quanga, proč učí Kung Fu, odpoví Vám, že Kung Fu není ani o kráse ani o boji, ale spíše o filozofii Shaolin. „Kung Fu Vám změní život“, říká. „Přicházelo ke mně mnoho studentů, kteří byli plni agrese, a chtěli se naučit, jak ublížit ostatním. Avšak když se mnou začali trénovat, zjistili, že Kung Fu je cesta k sobě samému, cesta k sebeovládání. Skrze Shaolin pochopili, že smyslem tohoto světa není ubližovat, ale naopak pomáhat.“ Potom ale s úsměvem dodává: „ Ale občas je třeba pomoci lidem trochu důrazněji, to je vše.“

 
Prezentace mistra Quanga
Přehrát prezentaci  Flash 5mb 2:15
Klipy technik se zbraněmi
Délka min:sec Windows player (wmv) Quick Time (mov)
1:12 Movie 1  5.7mb Movie 1  7.9mb
1:22 Movie 2  6.5mb Movie 2  8.7mb
1:12 Movie 3  5.7mb Movie 3  7.7mb
nahoru