Metody studia Kung Fu a Tai Chi Chuan s mistrem Pham Vu Quangem

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Je tak mnoho cest ke studiu bojového umění, jako je žáků. Přesto všichni díky bojovému umění zlepší svoji fyzickou sílu, rovnováhu a pružnost, duševní stabilitu, schopnost soustředění a duchovní růst. Lidé každého věku mohou z tohoto prospěchu těžit: od čtyřletých dětí po dospělé sedmdesátníky. A protože cvičení Kung Fu v sobě zahrnuje mnoho různých elementů, může být přizpůsobeno každému bez ohledu na věk a tělesné zdraví.

První krok. Podle mistra Quanga lze přirovnat výuku bojového umění k učení dítěte, jak psát. Nejdříve ze všeho se dítě musí naučit jednotlivé tahy perem. Zpočátku používají krátké, jednoduché tahy, stejně tak jako student bojového umění cvičí krátké, jednoduché údery, kopy a pohyby. Styly, které se učí, mohou zahrnovat draka, tygra nebo jeřába. Student se také může zaměřit na sebeobranu přizpůsobenou jak pro muže, tak pro ženy. Než-li student pokročí dále, musí nejdříve zvládnout tyto základní techniky.

Druhý krok. Jakmile se dítě naučí základní tahy perem, může se začít učit delší, komplexnější, plynulé tahy. Stejným způsobem se středně pokročilý student bojového umění může začít učit delší, komplikovanější formy, které kladou důraz na plynulost a flexibilitu. Vyučované styly zahrnují například hada, opici, mantis. Studenti také mohou začít používat zbraně. Počet vyučovaných zbraní je založen na mystickém čísle 72, je vybráno 18 hlavních zbraní, které se člení na čtyři základní typy: dlouhé zbraně jako tyč a kopí, krátké zbraně jako meč a dýka, článkové zbraně jako bič a vícedílné zbraně jako trojdílná tyč. Studenti mohou začít trénovat s jednoduchou tyčí či mečem. Jakmile zvládnou tyto sestavy, budou lépe rozumět tomu, jak používat i další zbraně a jak je mít pod kontrolou.

Další kroky. Jakmile se dítě naučilo základním mechanismům psaní, může pokročit a vyjádřit komplexnější myšlenky, které odráží jeho vlastní vnímání a pochopení tohoto umění. Pokročilí studenti, kteří již bravurně ovládají základní i středně pokročilé sestavy, mohou postoupit a přizpůsobit a kombinovat tyto sestavy tak, aby odrážely jejich vlastní myšlení a byly přizpůsobeny různým situacím, ve kterých se ocitnou. Studenti také začnou důkladněji procvičovat budování jejich vnitřní energie a meditační techniky.

Kroky Tai Chi. Správné dýchání a soustředění jsou součástí cvičení jakéhokoli bojového umění. Nicméně studenti, kteří se chtějí zaměřit na tyto aspekty, by si měli zvolit Tai Chi. Tai Chi, které učí mistr Quang, je vhodné jak pro ty, kteří nemají žádnou předchozí zkušenost s bojovým uměním, tak pro ty studenty, kteří již nějaké bojové umění studovali. Toto umění uvádí do rovnováhy podstatu Tai Chi, zaměřuje se na zvýšení vitality a snížení stresu, a to vše díky meditaci v pohybu a hlubokému dýchání. Tak jako u Kung Fu, studenti se musí nejdříve naučit řadu pohybů se vzrůstající obtížností. Všechny tyto pohyby nicméně protahují a procvičují šlachy, svaly a orgány. Studenti se naučí využívat a udržovat v rovnováze vnitřní energie svého těla.

nahoru